Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Haberler

2024 YILI KİRA DENETİMLERİ DUYURUSU

2024 YILI KİRA DENETİMLERİ DUYURUSU

26 Ocak 2024

Sayın Üyemiz, 

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında 2024 yılında kira denetimleri tüm ülke çapında yürütülecek olup; kira gelirini beyan etmeyenlerin mağduriyet yaşamaması için 2020-2021-2022 ve 2023 beyannamelerinin verilmesi gerekmektedir.

Konuyla ilgi olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı kira geliri potansiyeli olan konutların tespiti için çalışma başlattı.Bakanlık bu yıl yaklaşık 2 milyon konutu kontrol ederek, kiralık konutları belirleyecek. Denetimlerle kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Denetimlerde kiracılardan gerekli bilgiler talep edilecek. Bu bilgiler elektronik ortamda tutulacak. Kontrollerin ardından beyannamelerinde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlem başlatılacak.

 İNTERNETTEN DOLDURULABİLİYOR

 Beyanname başvuruları ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi daireleri aracılığıyla yapılabiliyor. İnternetten de başvurmak mümkün.

Dijital vergi dairesinin internet adresi olan https://dijital.gib.gov.tr/ üzerinden de başvuruları yaparak beyanname doldurulabiliyor.

 Tüm üyelerimize önemle duyurulur.